czwartek, 8 sierpnia 2013

Pismaki.

Jestem zwolenniczką postępu praktycznie w każdej dziedzinie życia, jednak boleję nad prognozami zaniku czytania gazet papierowych.
Bo co to za przyjemność, przewijać scrollem ekran i klikać w tytuły artykułów? Ani się wygodnie nie czyta, ani na oczy zdrowe nie jest, a w dodatku wiele wydań prasy codziennej w internecie jest porażką.

Jak byłam mała to czytywałam 13, Filipinkę (stare numery podbierane Siostrze), zdarzyło się czasem i Bravo, bo fajne rzeczy dodawali... Generalnie należę do osób, które czytają co im wpadnie w ręce. I marzyłam wtedy, że kiedyś będę czytać również gazety dla pań (niekoniecznie Panią Domu)

Zawsze jak gdzieś jadę to zaopatruję się w gazety babskie, bo poziom skupienia w pociągu akurat równa się z tym, jaki potrzebny jest na przeczytanie mikro artykułów czy obejrzenie zdjęć. Nieodmiennie mam nadzieję, że coś mi taka gazeta da, że czymś zainspiruje, czegoś się dowiem. Ale kolejne zestawienia mody jesiennej i pokazanie w nich odkrywczego połączenia koronki z skórą nużą mnie i irytują, zamiast dać inspirację. Płonne też okazują się nadzieje na ciekawe felietony czy wywiady z osobami, które nie twierdzą jak ze sztancy, że są szczęśliwe i wcale się nigdy nie odchudzały (choć ich wygląd świadczy o czym innym)

Na niektóre z tych gazet obraziłam się nieodwołalnie, na przykład na Hot, które jest zbiorem nieumiejętnie wyszopowanych zdjęć i kretyńskich podpisów, a całość w cenie 5 zł.
Nadzieję dał mi za to Glamour niedawno powstałym działem pytań do Wolińskiego, który zdobył moje serce opinia na temat szpilek w kolorze nude. Również felietony Prokopa czytam z przyjemnością. Jednak pozostała część jest dla mnie nie do przyjęcia.
Cosmopolitan za to kupuję raz na jakiś czas, wyłącznie dla poprawienia humoru, bo obszerne artykuły z poradami seksualnymi śmieszą do łez.

Kiedyś fajny poziom miały Wysokie Obcasy, teraz jedynie Wysokie Obcasy Extra dają nadzieję na dobre dziennikarstwo i są nieliczną gazetą, którą czytam z przyjemnością.
Przekrój jest dla mnie zbyt wydumany, ale Newsweek jeszcze daje sobie nieźle radę.

Wczoraj też stwierdziłam, że zaryzykuję i zaopatrzę się w polską wersję Harper`s Bazaar. I powiem szczerze, że dla mnie ta gazeta awansowała do numeru jeden. Znalazłam kilkanaście świetnych inspiracji ubraniowych, bardzo dobre wywiady, a całość jest estetyczna graficznie.I mają przegenialne sesje zdjęciowe, słowem... Polecam!

A Wy, jakie gazety lubicie i jakie czytacie z przyjemnością?


4 komentarze:

 1. Dla mnie Newsweek jest nie do przejścia językowo, ale z tygodników lubię "Politykę". Dorosłam do niej.

  Kiedyś regularnie kupowałam "Przekrój" - kiedy jeszcze mieli redakcję w Krakowie, a na ostatniej stronie były żarty słowne i rymowanki na poziomie, a nie reklama. Pamiętam, że ze współlokatorką planowałyśmy sobie nawet zajęcia tak, żeby czwartkowy poranek móc spędzić w mieszkaniu, przy kawie i nowym numerze :-)

  Kupowałam kiedyś regularnie "Elle Decoration" (jeden rocznik oddałam koleżance, która urządzała mieszkanie; mam nadzieję pozbyć się też dwóch pozostałych). Brakuje mi porządnej gazety o jedzeniu i gotowaniu, bo zarówno "Kuchnia", jak i pozostałe tytuły w tej tematyce mają fatalną relację cena-jakość.

  Zastanawiam się tylko, kiedy dorosnę do "Twojego stylu" ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobnie jak Olga, próbuję od czasu do czasu "Newsweeka" i niestety za każdym razem przeżywam rozczarownie. Językowo taki sobie, treściowo - powierzchowny. Pozostaję wierny "Polityce", która trzyma poziom i jest świetna warsztatowo, choć trochę zbyt lewacka jak na moje poglądy. Coraz częściej zaczynam podczytywać "Tygodnik Powszechny", który regularnie czyta moja żona. Pomimo całej religijności, dodajmy oświeconej, zajmuje się całkiem swieckimi sprawami. I dobrze to robi. Językowo trzyma wysoki poziom. Ks. Boniecki to dla mnie autorytet.

  I przeglądam "Motor" - męski odpowiednik "Pani Domu". :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż z ciekawości zerknę do Tygodnika Powszechnego, zaintrygowałeś mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co Woliński pisał o szpilkach nude? :)

  OdpowiedzUsuń

 

Template by BloggerCandy.com